بیت‌کوینر

راه‌نمای سواد رسانه‌ای و اقتصاد دیجیتال در روزگار نو...

بیت‌کوینر

راه‌نمای سواد رسانه‌ای و اقتصاد دیجیتال در روزگار نو...

۰۰۵- بیت‌کوین و ارزهای مجازی (معرفی و پیش‌درآمد)

بیت‌کوینر | جمعه, ۱۹ خرداد ۱۳۹۶، ۱۰:۱۰ ب.ظ | ۰ Komento(j)نظر

سلام مجدد...

امیدوارم که حال‌تون خوب باش‌ه، بالاخره به مباحث اصل‌ی رس‌یدیم.

خب اصلا بیت‌کوین چی‌ هست؟

اگه تو اینترنت راجع به بیت‌کوین کندوکاو کن‌ین، به احتمال خیلی زیادی با این عبارت رو‌به‌رو خواه‌ید شد:

Bitcoin is a decentralized digital currency that enables instant payments to anyone, anywhere in the world.

کل ماجرا تو هم‌این ۳ کلمه خلاصه می‌ش‌ه:

  • Decentralized (غیر متمرکز) : یعنی هیچ کس‌ی قرار نی‌ست صاحب اصل‌ی یا دارنده‌‌ی حق امتیاز بیت‌کوین باش‌ه، شبیه اینترنت که شبکه‌ای هست از شبکه‌های مختلف به هم متصل شده و هر کس‌ یا گروه‌ی که امکان‌ات سخت‌افزاری و پهنای باند بیش‌تری رو وارد شبکه‌ی اینترنت کن‌ه، علاوه بر این‌که توانایی کل اینترنت رو بالا برده، خودش هم بالتبع استفاده‌ی بیش‌تری از شبکه رو می‌تون‌ه داشت‌ه باش‌ه.
  • Digital Currency (ارز مجازی) : یعنی این‌که از آغازش حوالی سال‌های ۲۰۰۸-۲۰۰۹ تا حالا قرار ن‌بوده که حالت‌ی چاپ شده یا مسکوک به عنوان پایه ی اصل‌ی داد و ستدش مطرح باش‌ه. گرچه الآن هم بعضی افراد بیت‌کوین‌هاشون رو چاپ می‌کن‌ن یا بعضی صرافی‌ها از هم‌اون ابتدا بیت‌کوین‌های پرینت شده یا مسکوک رو هم ارائه می‌دادن ولی هم‌چنان اساس تبادل به صورت الکترونیک و تحت اسکریپت‌های مخصوص شبکه‌ای‌ش هست‌ن.
  • Instant payment (پرداخت فوری) : وقت‌ی که درخواست پرداخت‌ی مطرح می‌ش‌ه نیازی به منتظر بودن برای تایید بانک‌های مرکزی، برقراری LC و... شبیه اون‌چه که ام‌روزه تو پرداخت‌های بین‌الملل‌ی هست ن‌داره، به علت این‌که تمام پرداخت‌ها و دریافت‌ها تو یه دفتر بین‌الملل‌ی باز ثبت می‌ش‌ن، هر تبادل‌ و پرداخت‌ی بسته به تنظیم‌ات طرف قرارداد با ۱-۱۰ تایید پس از انتقال‌ش، کاملا تو سیستم ثبت‌شده و این مدت تایید بسته به بار مصرف‌ی شبکه، تعداد گره‌های مسیر و... از چند دقیقه تا نهایتا ۲۴ساعت (در موارد خیلی خاص و بسته به حجم زنجیره‌بلوک(Block-Chain)ش) ممکن‌ه طول ب‌کش‌ه.

با این آشنایی مختصر با عبارات و ترمینولوژی اول‌یه‌ی بیت‌کوین، ازتون دعوت می‌کن‌م تا اول‌ین مقاله‌ی ساتوشی ناکاماتو (خالق بین‌کوین و بلاک‌چین) رو درباره‌ی لزوم ایجاد واحد ارز دیجیتال‌ی بین‌الملل از http://bayanbox.ir/download/5697166460495656785/BitCoin.pdf و پرونده‌ی ویژه‌ی مجله‌ی Hacker Monthly در رابطه با بیت‌کوین رو از http://bayanbox.ir/download/9209046401774725576/Hacker-Monthly-Bitcoin-The-Internet-of-Money-Free-Hacker-Monthly-Publication.pdf دریافت کرده و مطالعه کن‌ین.

اگه دقت کرده باش‌ین برخلاف ارزهای FIAT رایج (هم‌اون‌جور که در مبحث ۰۰۳- خلاصه‌ای از تاریخ‌چه‌ی ارزی-مال‌ی و تبادل‌ات جهان - اول‌ین درس تاریخ‌ما به‌ش اشاره شد) نقطه‌ی قوت اصل‌ی ارزهای مجازی مثل بیت‌کوین تو تعداد محدود اون‌ها هست که بعد از استخراج‌شون هیچ موردی ن‌می‌ش‌ه به اون‌ها اضافه ب‌ش‌ه و به هم‌این دلیل شبیه پول‌های REAL (مثل طلا و نقره که تعداد محدودشون هم‌واره متضمن ارزش بالای اون‌ها در مقایسه با ارزهای FIAT هست) که می‌تون‌ه ارزش نسب‌ی و واقع‌ی مربوط به خودش رو داشت‌ه باش‌ه. و به هم‌این دلیل‌ه که اگه مقایسه‌ای بین زمان ارسال مطلب قبل و مطلب حاضر در رابطه با ارزش نسب‌ی بیت‌کوین داشت‌ه باش‌ین، می‌بین‌ین که از حدود ۱۰۰۰ دلار به نزدیک‌ی‌های ۳۰۰۰ دلار طی این سه ماه رشد داشت‌ه. برای رصد قیمت و ارزش‌گذاری بیت‌کوین و سایر ارزهای مجازی می‌تون‌ین به این دو وب‌سایت مراجعه کن‌ین: https://www.digiarz.com و http://www.coindesk.com/price.

۰۰۳- خلاصه‌ای از تاریخ‌چه‌ی ارزی-مال‌ی و تبادل‌ات جهان - اول‌ین درس تاریخ ما

برگرفته

Komentoj-نظرات (۰)

Nek Komenton ankoraŭ!!هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

Sendu Komenton!!ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی